امروز : چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۶ می باشد.

اخبار

مشترک خبرنامه شوید

تبلیغات متنی

الگوبرداری روس‌نفت از بانک‌های ایرانی برای شکستن تحریم‌های اروپایی

الگوبرداری روس‌نفت از بانک‌های ایرانی برای شکستن تحریم‌های اروپایی

غول نفتی روس‌نفت روسیه امیدوار است از احکام دادگاههای اروپایی که به بعضی از بانک‌های ایرانی اجازه داد از تحریم‌های اتحادیه اروپا رها شوند، نفع ببرد.

بزرگترین شرکت نفتی روسیه از سال ۲۰۱۴ در پی الحاق منطقه کریمه اوکراین به روسیه هدف تحریمها قرار گرفت. حتی ایگور سچین، مدیرعامل روس‌نفت که متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است، تحت تحریم قرار گرفته است.

تحریم‌ها تامین اعتبار برای شرکت دولتی روس‌نفت را پیچیده کرده و مانع از این شده که شرکتهای غربی از جمله اکسون موبیل به روس‌نفت برای توسعه ذخایر دریای عمیق، شیل و نفت آرکتیک کمک کنند.

روس‌نفت پس از حکم دیوان دادگستری اروپا مبنی بر قابل رسیدگی بودن موضوع در بروکسل، امیدوار است تحریمهای اتحادیه اروپا را در دادگاه عمومی اروپا لغو کند.

روس‌نفت قانونی بودن تحریمها را به چالش کشیده و اعلام کرده دادگاه عمومی با لغو برخی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بانک‌های ایرانی، چنین روالی را ایجاد کرده است.

این غول نفتی روسی اعلام کرده بانک‌های ایرانی تحریم‌هایی که هدف آنها فشار بر فعالیت هسته‌ای ایران بود را با موفقیت به چالش کشیدند زیرا هیچ مدرکی دال بر تخلف این بانکها وجود نداشت.

روس‌نفت در استدلالهای حقوقی خود اعلام کرد دادگاه عمومی تایید کرد این بانکها در فعالیتهای هسته‌ای مشارکت نداشته‌اند.

این شرکت امیدوار است با تحریم‌هایی که بر سر بحران کریمه علیه این شرکت وضع شده است، برخورد مشابهی شود و اعلام کرده در هیچ حوزه قضایی از جمله اوکراین اقدامات غیرقانونی انجام نداده و با بحران اوکراین ارتباطی ندارد.

دیوان دادگستری اروپا در سال ۲۰۱۴ علیه تصمیم اتحادیه اروپا برای بلوکه کردن دارایی‌های بانک مرکزی ایران رای داد.

بانک ملت ایران هم سال گذشته رای دادگاه مبنی بر اینکه نباید اموال این بانک بلوکه شود را دریافت کرد.

ساروش زایوالا، وکیل بانک ملت در پرونده علیه تحریم‌های اتحادیه اروپا اظهار کرده است تشابهاتی در موقعیت روس‌نفت وجود دارد.

*ایسنا*

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید