امروز : شنبه ۱۳۹۶/۰۲/۹ می باشد.

اخبار

مشترک خبرنامه شوید

تبلیغات متنی

نیمی از بیماران سرطانی قابل درمان هستند

نیمی از بیماران سرطانی قابل درمان هستند

وی شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در بین مردان و زنانی ایرانی را سرطان دستگاه گوارش اعلام کرد و گفت: سرطان معده بیشترین هزینه را برای کشور دارد و همچنین سبب ناتوانی و مرگ و میر هم می شود.

جان بابایی ادامه داد که مطالعات دو دهه اخیر نشان می دهد که تعداد سرطان معده در حال کم شدن است و به نظر می رسد در آینده تعداد این سرطان در کشور کمتر شود.

وی به افزایش سرطان سینه در کشور اشاره کرد و افزود: تعداد سرطان سینه روند افزایشی دارد و این سرطان در همه دنیا با شیب ملایم در حال افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دلیل اصلی روند افزایشی این سرطان را بالارفتن امید به زندگی اعلام کرد و گفت: هرچه سن مردم بالا می رود احتمال ابتلا به سرطان افزایش می باید و انتظار داریم سرطان سینه در آینده افزایش یابد.

وی ادامه داد که سرطان سینه سرطانی است که با غربالگری زودتر تشخیص داده می شود و ما هم در استان مازندران غربالگری سرطان سینه را آغاز کردیم که مرحله اول آن، آموزش است.

** سرطان دومین علت مرگ و میر در استان مازندران 

جان بابایی، دومین علت مردم و میر در استان مازندران را سرطان اعلام کرد و گفت: این موضوع هم از لحاظ هزینه ای که بیماران و کشور دارد و هم بدلیل میزان ناتوانی و مرگی که ایجاد می کند، مهم است و باید کاهش یابد.

وی ادامه داد:ساخت یکی از بزرگترین مراکز جامع سرطان کشور سال گذشته در این استان به اتمام رسیده که شامل پیوند مغز استخوان، شیمی درمانی سرپایی و بستری، انکولوژی مدیکال، رادیوتراپی، جراحی تومور و مرکز تحقیقات است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: به غیر از این مرکز در شهرهای آمل و چالوس مراکز سرطان راه اندازی شد و در رامسر هم مرکز سرطان را توسعه داده ایم.

وی افزود که این مراکز درمانی دولتی هستند و تمام خدمات بیماران اعم از جراحی سرطان، شیمی درمانی و فیزیوتراپی کاملا رایگان است و بیمار بابت دریافت خدمات درمانی هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند.

جان بابایی اظهار کرد که ما جزو سه دانشگاه علوم پزشکی کشور هستیم که ثبت سرطان را با استانداردهای مورد وثوق دنیا انجام می دهیم و از این اطلاعات هم استفاده می شود.

وی، یکی از کارهای زیرساختی در حوزه پژوهش را راه انداری مراکز تحقیقات اعلام کرد و گفت: نزدیک به ۲۰ مرکز تحقیقات در استان مازندران وجود دارد و برای برخی از آنها فضای فیزیکی مناسب تهیه شده است.

جان بابایی با اشاره به اینکه مطالعه کوهورت پایه و اساس پژوهش است و مطالعه در افراد سالم در سال های متوالی انجام می شود تا مشخص شود که این افراد در آینده چه مشکلاتی پیدا می کنند، گفت: مطالعات کوهورت را در استان آغاز کردیم و جزو ۱۱ دانشگاهی هستیم که در حال انجام مطالعه جمعیتی در حوزه سلامت هستیم.

منبع : بیتوته

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید